The Bromeliad Society of Australia Incorporated.
Affiliated with The Bromeliad Society International(U.S.A.)


Spring 2023 Show Results. September 30 & October 1.

Congratulations to these winning entries....

1. AECHMEA
. 1. Kerry McNicol - Ae. Aztec Gold
. 2. Philip La - Ae. Black Beauty
. 3. Philip La - Ae. recurvata
2. BILLBERGIA Specimen
. 1. Nina Woodcock - B. Talbotís Sweet Cherry
. 2. Janet Kuan - B. Talbot Evita
. 3. Nina Woodcock - B. Darth Vader
3. BILLBERGIA Colony
. 1. Nina Woodcock - B. Number 20
. 2. Carolyn Bunnell - B. Moon Tiger
. 3. Janet Kuan - B. Talbot Eve
4. CRYPTANTHUS
. 1. Janet Kuan - C. acaulis Variegata
. 2. Janet Kuan - C. Cascade
. 3. Janet Kuan - C. bivittatus
5. NEOREGELIA Species
. 1. Nina Woodcock - N. guttata
. 2. Nina Woodcock - N. bahiana
. 3.
6. MINIATURE NEOREGELIA
. 1. Carolyn Bunnell - N. Moon Dust
. 2. Nina Woodcock - N. Little Red Hen
. 3. Helga Nitschke - N. White Hot Embers
7. NEOREGELIA Hybrid
. 1. Nina Woodcock - N. Blast
. 2. Nina Woodcock - N. Mini Skirt
. 3. Helga Nitschke - N. Reptonite Line
8. NIDULARIUM /CANISTROPSIS
. 1. Kerry McNicol - Canistropsis billbergioides Plum
. 2. Ian Hook - Nidularium atalaiaense
. 3.
9. TILLANDSIA Specimen
. 1. Carolyn Bunnell - T. streptophylla
. 2. Carolyn Bunnell - T. cacticola
. 3. Kerry McNicol - T. recurvata var. subsecundifolia
10. TILLANDSIA Colony
. 1. Harold Kuan - T. capitata x streptophylla
. 2. Harold Kuan - T. seideliana Purple Razz
. 3. Harold Kuan - T. tenuifolia x recurvifolia
11. VRIESEA
. 1. Ian Hook - Vr. hieroglyphica
. 2. Amal Eid - Vr. Angela
. 3. Ian Hook - Vr. Cracker Jack
12. FOLIAGE/VARIEGATED
. 1. Nina Woodcock - N. Shark Attack
. 2. Carolyn Bunnell - N. Blushing Tiger
. 3. Anna Ernst - N. Dynamo variegated
13. OTHER GENERA
. 1. Elizabeth Mudriczki - Deuterocohnia chlorantha
. 2. Janet Kuan - Canistrum triangulare
. 3. Janet Kuan - Quesnelia Tim Plowman
14. INTERGENERIC
. 1. Anna Ernst - x Sincoregelia Fire Cracker
. 2. Kerry McNicol - x Orthomea Pure Delight
. 3. Anna Ernst - x Neomea Shooting Star
15. MOUNTED BROMELIAD/S
. 1. Kerry McNicol - T. xerographica
. 2. Harold Kuan - Catopsis morreniana
. 3. Anna Ernst - x Canmea Zebrepton
16. TERRESTRIAL BROMELIAD
. 1. Harold Kuan - Dyckia delicata
. 2. Harold Kuan - Dyckia White Zombie
. 3. Harold Kuan - Dyckia delicata x delicata
17. ARTISTIC ARRANGEMENT
. 1. Anna Ernst - 'Perched Branch'
. 2. Anna Ernst - 'Brom Evolution'
. 3. Janet Kuan - 'Wild Beauty'
18. NOVICE
. 1. No entrants.
. 2.
. 3.
GRAND CHAMPION
Harold Kuan - T. capitata x stroptophylla
RESERVE CHAMPION
Nina Woodcock - N. Shark Attack
SPECIES AWARD
Harold Kuan - Dyckia delicata
NOVICE CHAMPION
NA


Since there will be no November meeting (Bus trip), Terry has compiled the winners of our Monthly Meeting Competitions.
Open Class - Kerry McNicol barely nudged out Harold Kuan, with Helga Nitschke, Myself, and Elizabeth Mudriczki trailing behind.
Novice - Nina Woodcock was the clear Novice Champion with Anna Ernst and Phil Ross close behind her.
Margaret Draddy Artistic - Anna Ernst beat Janet Kuan this year with myself running a distant 3rd.

Thank you all for entering the Monthly Competitions, it is a great method for us all to learn how to present our plants to their maximum potential.


Updated 16/10/23